Határtalanul (2023) 2024

A Határtalanul pályázat kirándulása 2024 04.16-04.21. valósult meg. Az előkészítő órát márciusban tartottuk meg. A kirándulást megelőzően márc. 21-én a Magyarság Házának  Galériájában rendhagyó  művészettörténeti órán vettünk részt Budapesten. 2024.03.25-én tartottuk a tájékoztató szülői értekezletet a Határtalanul pályázatra való utazás előtt. PPT-n mutattuk be a helyszíneket, felkészültünk a kirándulásra.

Határtalanul 2024 PPTX

1.nap:Indulás különbussszal.

Az Útvonal Erdélybe: Nagyrábé-Bihartorda- Bánffyhunyad- Korond

Nagyrábéról 6.15 kor, Bihartordáról 6.30-kor indultunk. Az autóbusszal érkezett elénk Rácz Viktória, aki a kiránduláson végigkalauzolt bennünket. A határátkelés Ártándon volt. Az út során a Király-hágóban, a Tordai-hasadékban gyönyörködhettünk.

Kalotaszeg központjában, Bánffyhunyadon megtekintettük a Református templomot. Jakab Mihály Gyula parókus lelkipásztor mesélt a templom történetéről, beszélt az ott élő emberek sorsáról, helyzetéről, majd az orgonát is megszólaltatták. Késő délután érkeztünk meg Korondra, ahol az Andi-Bogi panzióban elfoglaltuk szálláshelyünket 2-3-4 férőhelyes szobákban. Kellemes környezetben, meleg fogadtatásban töltöttük itt az elkövetkezendő napokat. Miután elhelyezkedtünk a szobákban, finom, meleg vacsorával kínáltak bennünket.

Este ismerkedtünk, beszélgettünk, kártyáztunk a másik csoporttal, akik Konyárról és Létavértesről érkeztek.

2. nap: Székelyderzs- Fehéregyháza- Kőrispatak- Bözödújfalu

Minden reggel fél 8-kor elfogyasztottuk a finom és változatos reggelit, majd jött értünk a busz. Az aznapi programot reggel tudtuk meg a kedvezőtlen időjárás miatt, sajnos többször módosítani kellett az előre eltervezett programon. Az eső miatt Székelyderzsen kezdtünk, csatlakozott hozzánk a helyi idegenvezetőnk is. Megnéztük az Unitárius templomot, ami 1300-ban épült. Ma a Világörökség része. A műemlék épület belső falát díszítő Szent László-legenda freskósorozat 1419-ben készült. Érdekesség, hogy korábban a falusiak gabona és húsok tárolására is használták a vár jellegű épületet.

Utunkat Fehéregyházán folytattuk a Petőfi Emlékmúzeumba, ahol a tárlatvezető körbevezett minket. Az udvarban láthattuk a segesvári csatában elesett összes honvéd emlékére emelt turulmadaras obeliszket és Petőfi Sándor szobrát. Az utunk Segesváron át vezetett Kőrispatakra a Szalmakalap Múzeumba. Találkoztunk Szőcs Lajossal, akinek családja is szalmakalap készítéssel foglalkozott, és ezt a parasztházat saját költségén vásárolta meg és újította fel, ami jelenleg a múzeumnak ad otthon. Itt a helyi szalmafonó asszonyok segítségével a gyerekek különböző szalmafonási technikákat gyakorolhattak és készítettek angyalkát és csillagot belőle. Néhány termékkel meg is ajándékoztak bennünket és finom lángossal megvendégeltek minket. Majd közös dal eléneklése után elbúcsúztunk és Bözödújfaluban megnéztük az elárasztott falut, amit egy új víztározó építésekor romboltak le 1988-ban.

3. nap: Gyimesek-Csíksomlyó-Csíkszentsimon-Korond

Ezt a napot az 1000 éves magyar határ megtekintésével kezdtük Gyimeseken. A helyi idegenvezetőnk megmutatta a régi határvonalat, beszélt a történelmi jelentőségéről, Trianonról. Itt található meg a 30-as vasúti őrház. Ez volt a legkeletibb ilyen őrháza az egykori MÁV-nak, azaz a Magyar Királyi Államvasútnak. Jelenleg az épület Vasúttörténeti kiállításnak ad otthont.

A következő úticél a csíksomlyói Mária Kegytemplom volt. Lenyűgözött bennünket a katolikus templom csodálatos berendezése, különösen a Szűz Máriát ábrázoló kegyszobor. Megtudtuk, hogy ez a szobor a Mária- zarándoklatok központja, a zarándokok előtte fejezik ki hódolatukat. Ezt követően Csíkszentsimonba a Csiki chips gyártásába nyertünk betekintést. A gyár egyik képviselője bemutatta nekünk a chipsgyártás teljes munkafolyamatát, majd mindenkit megajándékoztak az általuk készített chipszből.

A napot folklór esttel zártuk Korondon a Művelődési házban. Itt a helyi 100 éves fúvószenekar filmzenéket adott elő, majd a Sóvidéki „Forgó” Néptáncegyüttes produkciói következtek, majd népdalokat éneklő székely iskolások következtek. Az estet a Székely himnusz és a Nélküled című dal közös eléneklésével zártuk.

4. nap: Korond-Farkaslaka- Szováta-Parajd

A délelőtt folyamán korondi helyi mesteremberek munkájába nyertünk betekintést. Először a taplász mesterség fortélyait ismerhettük meg. Majd a kürtőskalács készítést láttuk, ill .a készítésben is részt vehettek tanulóink. Helyi szövőasszony munkáit csodálhattuk meg, majd megmutatta a szövés mozzanatait, ezt a gyerekek is kipróbálták. Ezután a kenyér és sajtkészítésről hallottunk, mely termékkóstolással párosult. Sétánk közben hatalmas székely kapukat láttunk, számunkra érdekes feliratokkal, miközben az idegenvezetőnk sok helyi érdekességet mesélt.

Délután Farkaslakára, Tamási Áron szülőházához utaztunk, amely egy faboronás, háromosztatú, zsindelyes ház. Az első szobában Tamási emlékkiállítást láthattunk a család berendezéseivel, az író használati tárgyaival, fényképeivel, irományaival. Ezután a sírját megkoszorúztuk. Innen Szovátára a Medve-tóhoz mentünk. A heliotermikus tó alakja kiterített medvebőrre hasonlít, innen származik a neve. Körül sétáltuk a tavat és meghallgattuk idegenvezetőnktől a tó történetét. Napunk a Parajdi sófeldolgozás bemutatásával végződött, a sótömbök feldolgozásának folyamatát hallhattuk. Kaptunk ajándékba parajdi sót és gyerekek a termelő álltal készített termékeket is megvehették.

5. nap: Korondi sportnap

A délelőtt folyamán tanulóink egy része 2 csapatot alakítva a Konyáriakkal, sporteseményen vett részt a Lőrincz Márton Sportcsarnokban Korondon. A lányoknak sorversenyt, a fiúknak teremfocit szerveztek, ahol a lánycsapatunk 2. helyezett lett a 9 csapatból.

Ezalatt a többieknek a szálláshelyen játékos vetélkedőt, activityt szerveztünk a héten szerzett ismereteikből. Délután mindannyian a korondi főutcán található vásárban nézelődtünk, vásároltunk és láthattunk a helyi szokásnak megfelelő esküvői menetet is. Vacsora után a mozogni vágyókkal a közeli dombtetőn fociztunk, mozogtunk, piknikeztünk és felfedtük az asztali fogyasztásra is alkalmas az árcsói ásványvízforrást.

6.nap: Hazautazás

Reggeli után 9 órakor indultunk haza Korondról élményekkel gazdagon. A buszból láthattuk Marosvásárhelyet és a Hunyadi cigánypalotákat. Ismét lenyűgözött minket a táj szépsége. Délután 15 órára értünk haza.